Żołnierz na zwolnieniu lekarskim a komisja wojskowa, obowiązki i konsekwencje

• Data: 2024-07-16 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem żołnierzem zawodowym przebywającym na zwolnieniu lekarskim od 90 dni. W międzyczasie złożyłam wypowiedzenie, które kończy się za niespełna 2 miesiące. Zostałam poinformowana, że mam się stawić na Wojskową Komisję Lekarską (WKL). Czy przedłużając zwolnienie, jestem zwolniona z komisji? Jakie niesie to ze sobą konsekwencje, jeśli się nie stawię? Czy stając na komisji z automatu dostanę „niezdolny” z racji wypowiedzenia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Żołnierz na zwolnieniu lekarskim a komisja wojskowa, obowiązki i konsekwencje

Ustalenie zdolności żołnierza do pełnienia służby wojskowej, skierowanie do WKL

Zgodnie z art. 190 ustawy o obronie Ojczyzny:

„1. Zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej ustala wojskowa komisja lekarska właściwa ze względu na miejsce stacjonowania jednostki wojskowej lub pododdziału jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, a w przypadku określania zdolności do służby w poszczególnych rodzajach Sił Zbrojnych oraz rodzajach wojsk właściwa rzeczowo wojskowa komisja lekarska.

2. Żołnierzy zawodowych kieruje się do wojskowej komisji lekarskiej z urzędu:

1) gdy nie wykonują zadań służbowych z powodu choroby trwającej nieprzerwanie przez co najmniej 3 miesiące;

2) jeżeli w ich stanie zdrowia nastąpiło pogorszenie uniemożliwiające lub utrudniające wykonywanie zadań służbowych;

3) gdy ulegli wypadkom pozostającym w związku z pełnieniem zawodowej służby wojskowej lub u których została stwierdzona choroba powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej;

4) w celu przeprowadzenia okresowych lub okolicznościowych badań lekarskich – jeżeli zostali zaliczeni do określonych grup osobowych;

5) przed skierowaniem lub wyznaczeniem do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa oraz po powrocie do kraju z wyjątkiem kierowania lub wyznaczania żołnierzy do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa z przeznaczeniem realizacji zadań na terenie kontynentu europejskiego oraz Państw-Stron Traktatu Północnoatlantyckiego spoza tego kontynentu;

6) jeżeli orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej jest niezbędne w postępowaniu karnym lub w sprawach o wykroczenia”.

Skoro zatem przebywa Pani na L 4 minimum 3 miesiące, to z urzędu kieruje się Panią do WKL celem sprawdzenia Pani zdolności psychicznej i fizycznej do pełnienia służby. Nie ma znaczenia, że biegnie okres wypowiedzenia, bo taki jest ustawowy obowiązek.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kategorie zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej

Sam fakt, że biegnie Pani okres wypowiedzenia, nie oznacza otrzymania oceny „niezdolny”, bo tu chodzi o ocenę psychiczną i fizyczną do służby w ogóle, a nie o to, czy tę służbę Pani ma zamiar dalej pełnić. Ustala się wszak następujące kategorie zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej:

1) kategoria Z – zdolny do zawodowej służby wojskowej, co oznacza zdolność do pełnienia zawodowej służby wojskowej, a także zdolność do pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w okresie kształcenia, o którym mowa w art. 95 ust. 4;

2) kategoria Z/O – zdolny do zawodowej służby wojskowej z ograniczeniami, co oznacza ograniczoną zdolność do dalszego pełnienia zawodowej służby wojskowej w poszczególnych rodzajach Sił Zbrojnych i rodzajach wojsk oraz na określonych stanowiskach służbowych;

3) kategoria N – trwale lub czasowo niezdolny do zawodowej służby wojskowej oraz niezdolny do służby w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego.

Jak Pani widzi, mowa o zdolności w ogóle, a nie o danym stanie faktycznym (służbie w konkretnej jednostce lub rozwiązaniu tegoż stosunku).

Żołnierz zawodowy jest obowiązany także poddać się badaniom zleconym przez Wojskową Komisję Lekarską, w tym również badaniom specjalistycznym, psychologicznym i dodatkowym.

Samo zwolnienie lekarskie nie wyłącza obowiązku stawiennictwa na komisję. Gdyby stan zdrowia uniemożliwiał stawiennictwo (zwolnienie leżące), należy zawczasu z komisją przesunąć termin, wskazując dlaczego (art. 681, art. 685 ustawy o obronie Ojczyzny).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Służba wojskowa i choroba

Piotr, żołnierz zawodowy, od trzech miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu kontuzji kolana, która uniemożliwia mu pełnienie obowiązków. W międzyczasie złożył wypowiedzenie z zamiarem przejścia do cywila. Kilka dni temu otrzymał wezwanie na WKL, która ma ocenić jego zdolność do dalszej służby. Piotr zastanawia się, czy przedłużenie zwolnienia lekarskiego zwolni go z obowiązku stawienia się na komisję. Po rozmowie z prawnikiem wojskowym dowiedział się, że nawet podczas zwolnienia lekarskiego ma obowiązek stawić się na komisję, chyba że stan zdrowia uniemożliwia mu stawiennictwo, w takim przypadku powinien zgłosić to wcześniej i ustalić nowy termin.

 

Problemy zdrowotne a okres wypowiedzenia

Maria, kapral w jednostce wojskowej, od kilku miesięcy cierpi na przewlekłą chorobę, która zmusiła ją do długotrwałego zwolnienia lekarskiego. Chcąc zmienić zawód, złożyła wypowiedzenie, które kończy się za półtora miesiąca. Pomimo zwolnienia lekarskiego, otrzymała wezwanie na WKL. Obawiała się, że automatycznie zostanie uznana za niezdolną do służby tylko dlatego, że złożyła wypowiedzenie. Dowiedziała się jednak, że komisja oceni jej zdolność do służby na podstawie aktualnego stanu zdrowia, niezależnie od wypowiedzenia.

 

Obowiązek stawienia się na komisję

Tomasz, starszy szeregowy, od dłuższego czasu zmaga się z problemami psychicznymi, które wymagały długiego zwolnienia lekarskiego. W trakcie tego okresu zdecydował się na złożenie wypowiedzenia z wojska. Kiedy otrzymał wezwanie na WKL, był przekonany, że jego zwolnienie lekarskie automatycznie zwolni go z tego obowiązku. Po konsultacji z przełożonym dowiedział się, że ma obowiązek stawić się na komisję, niezależnie od stanu wypowiedzenia. Ostatecznie lekarze orzekli, że Tomasz jest czasowo niezdolny do służby.

Podsumowanie

Artykuł wyjaśnia, że żołnierz zawodowy, który przebywa na długim zwolnieniu lekarskim, mimo to może zostać wezwany na Wojskową Komisję Lekarską w celu oceny jego zdolności do służby. Wezwanie może otrzymać nawet pomimo złożonego wypowiedzenia. Żołnierze powinni mieć świadomość, że zwolnienie lekarskie nie zwalnia z obowiązku stawiennictwa na komisji, chyba że stan zdrowia im to uniemożliwia. Co więcej, ocena zdolności do służby jest niezależna od wypowiedzenia i dotyczy aktualnego stanu zdrowia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz fachowej pomocy prawnej online? Nasz zespół doświadczonych prawników specjalizuje się w prawie wojskowym, oferując kompleksowe porady i profesjonalne pisma prawne dostosowane do Twojej sytuacji. Skontaktuj się z nami już dziś i zapewnij sobie spokój ducha! Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny - Dz.U. 2022 poz. 655

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »