Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zmiana terminu ćwiczeń wojskowych pracownika, możliwości i ograniczenia małych firm

• Data: 2024-11-20 • Autor: Katarzyna Nosal

Mamy problem z powołaniem na ćwiczenia do wojska naszego pracownika. Jesteśmy małą firmą i powołanie go w podanym w powołaniu terminie bardzo utrudni nam pracę, a nawet może wyłączyć zakład z funkcjonowania na 2 tygodnie. Tak się niekorzystnie złożyło, że jeden pracownik jedzie w tym terminie na zaplanowany urlop. Mamy też równocześnie składanie ofert na zakup sprzętu w dużej zagranicznej firmie. Dlatego bardzo zależy nam na zmianie terminu tych ćwiczeń i chcielibyśmy zmienić termin, czy da się to zrobić? W załączniku do wglądu karta powołania.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zmiana terminu ćwiczeń wojskowych pracownika, możliwości i ograniczenia małych firm

Pełnienie służby przez żołnierzy pasywnej rezerwy

Obawiam się, że w tej sytuacji nie mają Państwo możliwości wpłynąć na decyzje wojska. Przepisy ustawy o obronie Ojczyzny są precyzyjne i bezwzględnie obowiązujące. Przepis art. 248 ustawy stanowi, że pełnienie służby przez żołnierzy pasywnej rezerwy polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Nadto odbywanie ćwiczeń wojskowych żołnierzy PR może polegać na udziale w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, w akcjach poszukiwawczych oraz ratowaniu życia ludzkiego. Dalsze zapisy ustawy wskazują wyraźnie, że na ćwiczenia wojskowe żołnierzy PR nie powołuje się osób, które są wyłączone od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub:

1) prowadzą własną kampanię wyborczą w przypadku kandydowania do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu Europejskiego lub organów samorządu terytorialnego – w czasie jej trwania;

2) zostały wybrane na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, albo senatora – w czasie trwania kadencji;

3) pełnią funkcję organów jednostek samorządu terytorialnego albo sprawują mandat radnego;

4) zajmują kierownicze stanowiska w urzędach administracji rządowej;

5) zostały przeznaczone do odbycia służby zastępczej lub odbyły tę służbę.

Niezbędny pracownik nie mieści się w tych kategoriach. Pasywną rezerwę tworzą osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, i nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 60. roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63. roku życia. Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają osoby wymienione wyżej, które zostały uznane ze względu na stan zdrowia za trwale niezdolne do tej służby.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek do szefa WCR o wyznaczenie innego terminu ćwiczeń

Jak został pouczony Państwa pracownik – od powołania można się odwołać. Jednak podstawą takiego odwołania może być naruszenie konkretnych przepisów, a nie kwestie „pasującego” terminu. Poza tym rozpatrywanie odwołania wymaga czasu, organ odwoławczy ma na rozpatrzenie odwołania miesiąc.

Jedyne, co mogę zasugerować, to pismo – wniosek o wyznaczenie innego terminu ćwiczeń, w których pracownik ma uczestniczyć. Przy czym ten tryb absolutnie nie jest sformalizowany i kierujący na ćwiczenia szef WCR nie ma obowiązku takiego wniosku rozpatrzyć i uwzględnić. Warto by takie pismo skierował do szefa WCR zarówno pracownik, jak i Państwo. Mogą Państwo użyć dokładnie tych argumentów, jakie przedstawiliście w opisie sprawy.

Przykłady

Firma produkcyjna z jedynym operatorem maszyn

W małej firmie produkcyjnej jedynym operatorem specjalistycznych maszyn jest pracownik, który otrzymał wezwanie na dwutygodniowe ćwiczenia wojskowe. Pracodawca, obawiając się paraliżu produkcji, zwrócił się do szefa WCR z wnioskiem o zmianę terminu ćwiczeń, argumentując, że nieobecność pracownika uniemożliwi realizację kontraktu o wysokiej wartości.

 

Brak możliwości zastępstwa na czas realizacji kluczowego projektu

Pracownik niewielkiej agencji reklamowej, który zajmuje się obsługą kluczowego klienta, został wezwany na ćwiczenia wojskowe. Firma nie dysponowała osobą o podobnych kompetencjach, co mogło zagrozić terminowej realizacji projektu reklamowego. Pracodawca i pracownik wystąpili wspólnie z pismem do WCR o zmianę terminu ćwiczeń, powołując się na wyjątkową sytuację biznesową.

 

Jednoczesna absencja z powodu urlopów i ćwiczeń

W firmie logistycznej pracownik odpowiedzialny za koordynację dostaw został wezwany na ćwiczenia wojskowe, które zbiegły się z zaplanowanym urlopem innego kluczowego pracownika. Firma, obawiając się utraty płynności dostaw i groźby nałożenia kar umownych przez klientów, podjęła próbę negocjacji terminu ćwiczeń poprzez wystąpienie z pismem do szefa WCR.

Podsumowanie

Zmiana terminu ćwiczeń wojskowych może być trudnym wyzwaniem, szczególnie dla małych firm, które nie mają wystarczającej liczby pracowników, aby skutecznie zniwelować skutki nieobecności kluczowych osób. Chociaż istnieje możliwość złożenia wniosku o zmianę terminu, to decyzja w tej sprawie zależy od uznania wojskowych organów odpowiedzialnych za planowanie ćwiczeń.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzeniu pism dotyczących powołań na ćwiczenia wojskowe i ochrony interesów małych firm. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny - Dz.U. 2022 poz. 655

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »