• Data: 2024-09-12 • Autor: Katarzyna Nosal
Pracuję na etacie naukowo-dydaktycznym w uczelni wojskowej. W zeszłym roku otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu finansowego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Napisaliśmy wniosek do rektora komendanta o zgodę na zatrudnienie w ramach realizowanego na uczelni projektu. Wniosek nie został rozpatrzony z powodu braku oświadczenia, o którym mowa w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie wykonywania pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez żołnierzy zawodowych. Oświadczenie wyklucza realizację wyrobów obronnych, a my w założeniach wniosku mamy zrealizować system obronny. Tak więc moje pytanie dotyczy możliwości zarobkowania żołnierzy zawodowych zatrudnionych w uczelniach wojskowych przy realizacji projektów. Jeśli projekt jest realizowany w uczelni wojskowej, czy musimy mimo wszystko składać wniosek do rektora o zgodę? Ale jeśli musimy pisać wniosek z oświadczeniem, to czy możemy napisać oświadczenie, że świadczona praca dotyczy wyrobów obronnych?
Przeanalizowałam dostępne przepisy i materiały w interesującej Pana sprawie i muszę przyznać, że udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na Pańskie pytanie nastręcza trudności. Najlepiej jeśli zacznę od przedstawienia ogólnych informacji. Zna Pan przepisy, które dotyczą omawianych kwestii, jednak pozwolę je sobie przytoczyć w części dla uporządkowania tematu. Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 335 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny – żołnierzowi zawodowemu nie wolno podejmować pracy zarobkowej i prowadzić działalności gospodarczej. Z dalszych przepisów wynika, że za pracę zarobkową uważa się pracę świadczoną osobiście:
1) w ramach stosunku pracy;
2) na podstawie innego tytułu, jeżeli praca jest wykonywana przez okres dłuższy niż 1 miesiąc.
Ważnym zapisem jest ust. 3 cytowanego przepisu: Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy zajmuje stanowisko służbowe, na wniosek żołnierza zawodowego, może zezwolić żołnierzowi na wykonywanie pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli:
1) nie koliduje to z wykonywaniem zadań służbowych przez żołnierza;
2) wpływa to na podwyższenie jego kwalifikacji;
3) nie narusza to prestiżu żołnierza zawodowego;
4) prowadzona działalność gospodarcza lub działalność podmiotu, u którego będzie świadczona praca, nie dotyczy wyrobów, o których mowa w przepisach w sprawie klasyfikacji wyrobów obronnych oraz dostaw, robót budowlanych i usług, przeznaczonych na zamówienie jednostek wojskowych.
Zapis punktu 4 jest tym, który Pana najbardziej interesuje. W tej sytuacji, gdy przesłanka będzie spełniona, dowódca nie może udzielić zgody.
Zatem mogę już w tym miejscu udzielić wprost odpowiedzi na zapytanie: „Ale jeśli musimy pisać wniosek z oświadczeniem, to czy możemy napisać oświadczenie, że świadczona praca dotyczy wyrobów obronnych? – jeśli istotnie praca naukowa, o którą Pan pyta, dotyczyłaby wspomnianej kategorii wyrobów, to złożenie takiego oświadczenia (jeśli wniosek byłby konieczny) wiązałoby się z odmową.
Czy jednak w ogóle musi Pan składać taki wniosek? W mojej ocenie nie, chociaż w kontekście tego, że rektor komendant w ogóle odpowiedział na taki wniosek odmownie, wydaje się być zasadnym twierdzenie, że komendant raczy mieć odmienne zdanie. Niemniej jednak według mojej oceny tutaj wniosek o zgodę na dodatkowe zatrudnienie nie jest konieczny. Jak zdołałam ustalić, beneficjentem środków z projektu i jego liderem jest uczelnia. Nie zmienia się wobec tego status Pana jako jej pracownika wykonującego pracę przy projekcie. Ewentualne dodatkowe zarobki z tego tytułu nie wynikają z Pańskiego stosunku prawnego z instytucją finansującą. Nadal wykonuje Pan tu pracę jako pracownik uczelni wojskowej. Stąd w mojej ocenie nie możemy mówić o dodatkowej pracy zarobkowej.
Oczywiście powyższa odpowiedź jest oparta o pewne założenia. Pisze Pan: „W zeszłym roku otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu finansowego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR)”. Zakładam zatem, że „my” to uczelnia, ponieważ nie wspomina Pan ani o jakiejś grupie pracowników czy przedsiębiorstwie. Stąd moje uznanie, że w istocie beneficjentem jest uczelnia wojskowa, a realizacja projektu następuje poprzez jej pracowników naukowych.
Podsumowując, skoro to uczelnia jest grantobiorcą, a pan będzie realizować projekt z jej ramienia, to jako pracownik lidera projektu nie ma Pan obowiązku uzyskania zgody dowódcy.
Praca naukowa w ramach projektu badawczego
Kapitan Kowalski, pracownik naukowo-dydaktyczny w Akademii Wojsk Lądowych, został zaangażowany do realizacji projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Projekt, którego celem było opracowanie nowoczesnych metod szkolenia żołnierzy, nie dotyczył wyrobów obronnych. W związku z tym kapitan Kowalski złożył wniosek do rektora-komendanta uczelni o zgodę na dodatkowe zatrudnienie w ramach projektu. Ponieważ projekt nie kolidował z jego obowiązkami służbowymi i podnosił jego kwalifikacje, wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Dzięki temu kapitan Kowalski mógł legalnie otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie za pracę naukową.
Odmowa zgody na pracę w projekcie związanym z wyrobami obronnymi
Porucznik Nowak, pełniący służbę w Wojskowej Akademii Technicznej, chciał zaangażować się w projekt badawczy finansowany ze środków NCBiR, który dotyczył opracowania nowego systemu obrony terytorialnej. Mimo że projekt miał być realizowany w uczelni wojskowej, konieczne było uzyskanie zgody dowódcy na dodatkowe zatrudnienie. Porucznik Nowak złożył wniosek wraz z oświadczeniem, że praca dotyczy wyrobów obronnych. Dowódca, opierając się na przepisach Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej, odmówił zgody na dodatkową pracę, ponieważ projekt dotyczył wyrobów obronnych, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.
Wykorzystanie wiedzy specjalistycznej w projekcie uczelni
Major Wiśniewska, wykładowca w Lotniczej Akademii Wojskowej, została zaproszona do udziału w projekcie dotyczącym optymalizacji procedur lotniczych. Projekt realizowany był na zlecenie uczelni, która była jego głównym beneficjentem. Ponieważ major Wiśniewska już pracowała na uczelni i jej praca przy projekcie była uznana za część obowiązków służbowych, uznano, że nie jest wymagane dodatkowe oświadczenie ani zgoda dowódcy. Major Wiśniewska mogła bez przeszkód uczestniczyć w projekcie i korzystać z dodatkowego wynagrodzenia w ramach swojej etatowej pracy, gdyż nie była to dodatkowa praca zarobkowa w rozumieniu ustawy o obronie Ojczyzny.
Możliwości zarobkowania żołnierzy zawodowych zatrudnionych w uczelniach wojskowych są ściśle regulowane przez przepisy dotyczące pracy zarobkowej oraz działalności gospodarczej. W przypadku projektów realizowanych w ramach uczelni wojskowej, konieczne jest uzyskanie zgody dowódcy, zwłaszcza gdy projekt dotyczy wyrobów obronnych. Przepisy te mają na celu zapewnienie, że dodatkowe zatrudnienie nie koliduje z obowiązkami służbowymi i nie narusza prestiżu żołnierza zawodowego.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism dotyczących możliwości zarobkowania żołnierzy zawodowych w uczelniach wojskowych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny - Dz.U. 2022 poz. 655
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika