Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Wysokość odprawy mieszkaniowej w wojsku – czy uwzględnia się dziecko małżonka żołnierza?

• Autor: Monika Jakubas

Jestem żołnierzem zawodowym, ale właśnie odchodzę z wojska. Wkrótce mam wizytę w Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i w związku z tym chciałbym zapytać o kwestie związane z odprawą mieszkaniową. Jestem żonaty od 10 lat, moja żona ma córkę, której nie przysposobiłem. Nie zmienia to faktu, że żyjemy jak rodzina, dziewczynka od 8 lat jest na moim utrzymaniu, mieszka w moim domu, odprowadzam za nią składki zdrowotne. Czy moja odprawa mieszkaniowa po odejściu z wojska powinna uwzględniać córkę żony?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wysokość odprawy mieszkaniowej w wojsku – czy uwzględnia się dziecko małżonka żołnierza?

Kwatera żołnierza wg ustawy

Tak, nieprzysposobiona córka Pańskiej żony zostanie „wliczona” do Pana odprawy mieszkaniowej. Oto zestawienie przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, które o tym przesądzają. Cytuję:

„Art. 26 ust. 1. Przy ustalaniu powierzchni użytkowej podstawowej uwzględnia się stanowisko służbowe żołnierza zawodowego oraz jego stan rodzinny. Norma powierzchni użytkowej podstawowej, która przysługuje żołnierzowi z jednego tytułu, wynosi 8-12 m2. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego norma wynosi nie mniej niż 16 m2.”

Członkowie rodziny żołnierza uwzględniani przy ustalaniu powierzchni użytkowej kwatery

Zgodnie z art. 26 ust. 3 pkt 1 i 2 tejże ustawy:

„3. Członkami rodziny żołnierza zawodowego, których uwzględnia się przy ustalaniu przysługującej powierzchni użytkowej podstawowej, są:

1) małżonek;

2) wspólnie zamieszkałe dzieci własne, przysposobione, przyjęte na wychowanie na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego, dzieci małżonka, zwane dalej"dziećmi", do czasu zawarcia przez nie związku małżeńskiego, nie dłużej jednak niż do dnia ukończenia 25 roku życia, chyba że przed tym dniem stały się niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji i nie zawarły związku małżeńskiego. (…).”

Art. 26 ust. 7 powyższej ustawy stanowi, że:

„Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, ilość norm powierzchni użytkowej podstawowej przysługujących żołnierzom zawodowym, uwzględniając stopień etatowy zajmowanego przez żołnierza zawodowego stanowiska służbowego z rozróżnieniem stanowisk służbowych zaszeregowanych do stopni generałów (admirałów), oficerów starszych oraz pozostałych stanowisk służbowych, jak również stan rodzinny żołnierza zawodowego.”

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wysokość odprawy mieszkaniowej żołnierza, jak się oblicza?

Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy:

„1. Odprawa mieszkaniowa wynosi 3% wartości przysługującego lokalu mieszkalnego za każdy rok podlegający zaliczeniu do wysługi lat, od której jest uzależniona wysokość dodatku za długoletnią służbę wojskową, i nie może być niższa niż 45% oraz wyższa niż 100% wartości przysługującego lokalu mieszkalnego. Odprawę oblicza się i wypłaca według następujących zasad: (…)

3) wartość przysługującego lokalu mieszkalnego jest iloczynem maksymalnej powierzchni użytkowej podstawowej przypadającej na jedną normę, o której mowa w art. 26 ust. 1, ilości norm należnych żołnierzowi w okresie zawodowej służby wojskowej w dniu wskazanym przez żołnierza niezależnie od ilości norm należnych żołnierzowi w dniu jego zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, wskaźnika 1,66, wskaźnika ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania w kwartale poprzedzającym kwartał, w którym nastąpiło zwolnienie z tej służby, określanego w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, z zastrzeżeniem pkt 4-6. (…).”

Zestawienie zaprezentowanych przepisów rozstrzyga o tym, że córka Pana żony „wlicza się” do Pana odprawy mieszkaniowej. Informacja ta znajduje potwierdzenie także na stronie internetowej WAM.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1: Żołnierz zawodowy z dzieckiem małżonka

Adam, żołnierz zawodowy, odchodzi na emeryturę po 20 latach służby. Jest żonaty z Ewą, która ma 15-letnią córkę z poprzedniego małżeństwa. Choć Adam formalnie nie przysposobił córki żony, od lat traktuje ją jak własne dziecko. W związku z odejściem z wojska, Adam zgłasza się do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, by dowiedzieć się o należnej mu odprawie mieszkaniowej. Zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej pasierbica, choć nieprzysposobiona, jest uwzględniona przy obliczaniu jego odprawy mieszkaniowej, co znacznie podwyższy kwotę, którą otrzyma.

Przykład 2: Służba i wspólne mieszkanie z dzieckiem małżonka

Monika, kapitan w wojsku, od pięciu lat jest żoną Tomka, który ma syna z poprzedniego związku. Nastoletni Michał mieszka z nimi od początku małżeństwa. Żyją jak w każdej rodzinie, a Monika „matkuje” chłopcu. Monika jest zdecydowana przejść na emeryturę wojskową i zastanawia się, jak będzie obliczana jej odprawa mieszkaniowa. Jej przełożony poinformował ją, że Michał jest uwzględniony jako członek rodziny, co pozytywnie wpływa na wysokość odprawy mieszkaniowej.

Przykład 3: Odprawa mieszkaniowa a nieprzysposobione dziecko

Paweł, major w wojsku, kończy swoją służbę po 25 latach. Jest żonaty z Martą, która z pierwszego małżeństwa ma dwoje nastoletnich dzieci. Paweł ich nie adoptował, ale traktuje jak własne, wspólnie mieszkają i Paweł dba o ich wszystkie potrzeby. Przy wizycie w Wojskowej Agencji Mieszkaniowej Paweł dowiaduje się, że przy obliczaniu odprawy mieszkaniowej dzieci żony są traktowany jako członkowie rodziny. Dzięki temu, wysokość jego odprawy będzie wyższa, co ułatwia całej rodzinie realizację planów.

Podsumowanie

Zgodnie z przepisami ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, dziecko małżonka żołnierza, które nie zostało przysposobione, ale mieszka wspólnie i jest na utrzymaniu żołnierza, jest uwzględniane przy obliczaniu odprawy mieszkaniowej. Dzięki temu, żołnierz zawodowy po odejściu z wojska może liczyć na wyższą odprawę, co pozytywnie wpływa na sytuację finansową jego rodziny.

Oferta porad prawnych

Jesteś żołnierzem i potrzebujesz porady prawnej dotyczącej odejścia z wojska? Chciałbyś wiedzieć, jak oblicza się odprawę mieszkaniową? Skorzystaj z naszych usług online – oferujemy pomoc w przygotowywaniu pism oraz kompleksowe doradztwo prawne, dostosowane do Twoich potrzeb. Uzyskaj profesjonalne wsparcie bez wychodzenia z domu! Formularz kontaktowy znajdziesz pod tekstem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »