Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Odejście ze służby wojskowej a zwrot kosztów nauki na uczelni wojskowej

• Data: 2024-11-09 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Służbę wojskową rozpocząłem w 2010 r. od ZSW. Później po przerwie byłem żołnierzem zawodowym przez 3 lata w korpusie szeregowych. Następnie po kolejnej przerwie rozpocząłem studia na WSO (obecnie AWL). Obecnie jestem świeżo mianowanym oficerem z 10-letnim stażem służby. Jak wyglądałaby moja sytuacja, gdybym zdecydowała się odejść po 15 latach służby? Mam tu na myśli zwrot kosztów nauki za studia w WSO (podobno nie trzeba zwracać kosztów, jeżeli służy się 2 razy tyle, ile wynosiła nauka). Czy nie mogę odejść wcześniej i muszę odsłużyć te 10 lat, czy jednak mogę spłacić dług i odejść, czy istnieje jakaś inna opcja?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odejście ze służby wojskowej a zwrot kosztów nauki na uczelni wojskowej

Obowiązek zwrotu przez żołnierza kosztów poniesionych na naukę

Zgodnie z art. 54 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych:

„1. Z żołnierzem zawodowym, którego planuje się na koszt wojska skierować na studia lub naukę albo staż, kurs lub specjalizację w kraju lub za granicą, których koszt przekracza sześciokrotność najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, zawiera się umowę, która określa warunki zwrotu kosztów poniesionych na jego utrzymanie i naukę w przypadku przerwania, odwołania z kształcenia lub zwolnienia z zawodowej służby wojskowej przed określonym w umowie okresem służby wojskowej z przyczyn, o których mowa w art. 111 pkt 1, 4, 6-7, pkt 9 lit. a (dot. upływu terminu wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej dokonanego przez żołnierza zawodowego) i pkt 11-16 oraz art. 112 ust. 1 pkt 1, w wysokości proporcjonalnej do czasu służby po zakończeniu tej nauki”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Warunki zawarte w umowie z uczelnią wojskową

A zatem odpowiedzi na nurtującą Pana kwestię musi Pan poszukiwać w umowie z uczelnią. Jeśli wypowie Pan stosunek służbowy, wówczas będzie Pan zobowiązany do zwrotu kosztów w wysokości i na zasadach wskazanych w tej umowie. To w niej wskazane jest, czy okres służby wymagany po studiach liczony jest od uzyskania tytułu oficera czy liczone są okresy przed. Nie mniej jednak wszystkie umowy, jakie ja analizowałam, mówią o okresach służby po ukończeniu studiów. Przy czym z art. 54 ust. 1 jasno wynika, że zwrot opłaty jest liczony proporcjonalnie do czasu służby po zakończeniu studiów. Jeśli zatem umowa wymagała od Pana np. 10 lat służby po studiach, a Pan służyłby 5 lat, to wówczas zwrot byłby proporcjonalny, tj. nie za cały okres studiów, ale proporcjonalnie do owych 5 lat służby.

Nie ma opcji, w której to nie wysłuży Pan wymaganych umową lat po zakończeniu studiów i nie poniesie żadnych kosztów. Może Pan natomiast wypowiedzieć stosunek służby przed wymaganym umową okresem i zwrócić proporcjonalną kwotę, którą wyliczy właściwy organ (jednostka wojskowa poinformuje właściwy organ).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Jan rozpoczął służbę w wojsku w 2005 roku, a w 2010 roku został skierowany na studia wojskowe w Akademii Wojsk Lądowych. Umowa, którą podpisał, zobowiązywała go do pełnienia służby przez 10 lat po ukończeniu studiów. Po 7 latach od uzyskania tytułu oficera, Jan zdecydował się odejść z wojska. Zgodnie z umową, musiał zwrócić proporcjonalną część kosztów nauki za brakujące 3 lata służby. Jego zwrot był naliczony na podstawie kosztów edukacji wojskowej i odpowiednio pomniejszony o czas służby.

 

Anna, po 5 latach służby wojskowej, została skierowana na studia w Wyższej Szkole Oficerskiej. Po zakończeniu studiów jej zobowiązanie wynosiło 8 lat dalszej służby. Po 4 latach pracy jako oficer, zdecydowała, że chce zrezygnować z kariery wojskowej i przejść do cywila. Wojsko naliczyło jej zwrot kosztów edukacji, proporcjonalnie do brakujących 4 lat służby. Anna, mimo że wcześniej ukończyła studia, musiała zwrócić połowę kosztów kształcenia.

 

Tomasz ukończył studia wojskowe i zgodnie z umową zobowiązał się do odsłużenia 12 lat w wojsku. Po 6 latach postanowił odejść i rozważał różne opcje. Skontaktował się z jednostką wojskową, która wyjaśniła, że może zrezygnować, ale będzie musiał zwrócić koszty kształcenia za pozostałe 6 lat służby. Miał również możliwość kontynuowania służby do zakończenia wymaganego okresu, unikając zwrotu kosztów edukacji.

Podsumowanie

Żołnierz zawodowy, który ukończył studia na uczelni wojskowej, jest zobowiązany do pełnienia służby przez określony czas zgodnie z umową zawartą z wojskiem. W przypadku wcześniejszego odejścia z armii, musi liczyć się z koniecznością zwrotu kosztów kształcenia w proporcjonalnej wysokości. Decyzja o rezygnacji ze służby przed wypełnieniem wymaganego okresu powinna być dobrze przemyślana, biorąc pod uwagę zarówno zobowiązania finansowe, jak i konsekwencje zawodowe.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz kompleksowe sporządzanie pism procesowych i urzędowych, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin - Dz.U. 1994 nr 10 poz. 36
 1997 nr 121 poz. 769
2. Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny - Dz.U. 2022 poz. 655

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »