Jak zmienić kategorię wojskową po kwalifikacji, gdy zmieniła się sytuacja zdrowotna?

• Data: 2024-11-25 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Cztery lata temu odbyłem kwalifikację wojskową, na której otrzymałem kategorię A. Moim zdaniem niesłusznie, ponieważ już wtedy byłem po chorobie nowotworowej jamy nosowej. Przebyta choroba i związana z nią operacja sprawiły, że oddycham z trudem przy dużym wysiłku fizycznym. Na odbytej kwalifikacji wojskowej przedstawiłem lekarzowi wojskowemu stosowne dokumenty o przebyciu choroby, lecz mimo to otrzymałem kategorię A z informacją, że mogę w późniejszych latach wystąpić o zmianę kategorii. Wtedy się tym nie przejąłem i nie odwoływałem się od decyzji komisji wojskowej, lecz teraz chciałbym ubiegać się o zmianę kategorii na kategorię E lub D. Czy jest to możliwe z prawnego punktu widzenia? Jakie są szanse na zmianę kategorii, jeśli uzyskam stosowne zaświadczenia od lekarza specjalisty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak zmienić kategorię wojskową po kwalifikacji, gdy zmieniła się sytuacja zdrowotna?

Zmiana kategorii wojskowej

Zmiana kategorii wojskowej jest jak najbardziej możliwa. Podstawową przesłanką ubiegania się o zmianę kategorii wojskowej jest zmiana stanu zdrowia w porównaniu z dniem orzeczenia ustalającego Pana kategorię zdolności do służby wojskowej. Szczególnie jest to możliwe, gdy stan zdrowia się pogarsza (w drugą stronę, np. z E na A to nie zadziała).

By podjąć próbę zmiany kategorii, proszę zacząć od zgromadzenia dokumentacji medycznej potwierdzającej zmiany w Pana stanie zdrowia (najlepiej stwierdzającej schorzenia dające prawo do kategorii D lub E z rozporządzenia MON z dnia 7 czerwca 2022 r. w sprawie orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Dalej zaś proszę sporządzić wniosek o zmianę kategorii wojskowej, tj. o skierowanie Pana na ponowną komisję lekarską. Wniosek wraz z uzasadnieniem i dokumentacją składa Pan do właściwego dla Pana miejsca zamieszkania wojskowego centrum rekrutacji. Od decyzji można oczywiście się odwołać, gdyby była dla Pana negatywna.

Grunt, aby owe zaświadczenia wykazywały schorzenia z ww. rozporządzenia i ich zaistnienie po otrzymaniu kategorii A (wykazanie zmiany stanu zdrowia).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przewlekła astma i problemy z oddychaniem

Pan Marek otrzymał kategorię A podczas kwalifikacji wojskowej w wieku 19 lat. W kolejnych latach u niego zdiagnozowano przewlekłą astmę oskrzelową, co powodowało u niego trudności w oddychaniu, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Marek zgromadził dokumentację medyczną potwierdzającą chorobę, w tym zaświadczenia od pulmonologa. Złożył wniosek o ponowną komisję lekarską, powołując się na zmianę stanu zdrowia i na podstawie nowych badań został zakwalifikowany do kategorii D, co zwolniło go ze służby wojskowej.

 
Uraz kręgosłupa po wypadku

Pan Krzysztof, który został zakwalifikowany do kategorii A, miał kilka lat później poważny wypadek samochodowy, w wyniku którego doznał urazu kręgosłupa. Przeszedł rehabilitację, ale pozostały mu trwałe problemy z ruchomością oraz ból w dolnej części pleców. Zgromadził niezbędną dokumentację medyczną, w tym opinie ortopedy i fizjoterapeuty, i złożył wniosek do wojskowego centrum rekrutacji o zmianę kategorii. Po pozytywnym rozpatrzeniu jego wniosku, komisja lekarska przyznała mu kategorię E.

 
Problemy kardiologiczne po infekcji wirusowej

Pan Adam, który w młodości został zakwalifikowany do kategorii A, kilka lat później przeszedł ciężką infekcję wirusową, która uszkodziła jego serce. Po leczeniu i konsultacji kardiologicznej, okazało się, że ma stałe problemy z rytmem serca, co uniemożliwia mu intensywną aktywność fizyczną. Adam zgromadził dokumentację medyczną potwierdzającą jego stan zdrowia i złożył wniosek o ponowne skierowanie na komisję lekarską. Po rozpatrzeniu jego przypadku, komisja przyznała mu kategorię D, uznając, że nie jest zdolny do pełnienia służby wojskowej.

Podsumowanie

Zmiana kategorii wojskowej jest możliwa, jeśli stan zdrowia uległ pogorszeniu od momentu poprzedniego orzeczenia. Wymaga to zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji medycznej, która potwierdza nowe schorzenia lub zaostrzenie istniejących. Wniosek należy złożyć do wojskowego centrum rekrutacji, a w razie niekorzystnej decyzji można się od niej odwołać. Aby zwiększyć szanse na zmianę kategorii, istotne jest wykazanie chorób zgodnych z rozporządzeniem MON.

Oferta porad prawnych

Aby uzyskać profesjonalną poradę prawną lub pomoc w sporządzeniu pisma, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny - Dz.U. 2022 poz. 655

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »